Nasza CONDESITA, czyli jak pieszczotliwie zwał ją pierwszy właściciel auta Don Antonio Serrano Pastor - nasz kataloński przyjaciel, nie oznacza nic innego jak „hrabianka” (zdrobnienie od słowa „Condesa” czyli „hrabina”).

Ten jedyny w swoim rodzaju „wehikuł czasu” zanim stał się własnością wyżej wspomnianego Don Antonia, a w późniejszym czasie „Wujka Wieśka”, został wyprodukowany przez Compañia Balear de Automóviles czyli Fabrykę Samochodów Osobowych w Palma de Mallorca (stolicy malowniczej wyspy Majorki, wchodzącej w skład archipelagu Balearów).

Pierwotnym założeniem fabryki była produkcja samochodów w stylu vintage, wzorowanych na karoseriach De Dion Bouton z początku XX wieku, jednakże silniki w jakie zaopatrzone były modele wychodzące z Fabryki na Balearach wywodziły się od Citroena 2CV. 

Produkcja tychże cudeniek zakładała niemalże rękodzielnicze wykonanie podzespołów, ze szczególnym naciskiem na jakość materiałów z jakich były wykonywane. Fabryka oferowała wówczas dwa modele:

  • CONDESA (z hiszp. Hrabina) - model podstawowy, klasyczny z odczepianym dachem, wyposażonym dodatkowo w daszek nad głową kierowcy i pasażera;
  • DUQUESA ( z hiszp. Księżna ) - stanowiła bogatszą wersję swojej siostry Condesy. „Księżniczka” różniła się między innymi wyższą jakością wykonania tapicerki, zderzaków, mosiężną obudową przednich świateł, ciemniejszym kolorem karoserii, który sprawiał że samochód wydawał się bardziej elegancki oraz samym wyposażeniem, np. występowaniem wiklinowego kosza, znajdującego się w tylniej części auta – tym oryginalnym szczegółem może poszczycić się i nasz model :)

Fabryka osiągnęła niezwykły sukces sprzedając swoje auta firmom zajmującym się wynajmem samochodów, które oferowały swoje usługi głównie klientom spędzającym wakacje na wybrzeżu Hiszpanii. Jednakże z powodu wygórowanych kosztów  produkcji, firmy „rent a car” nie były w stanie kontynuować zamówień, co w rezultacie przyczyniło się do przeniesienia siedziby fabryki na Wyspy Kanaryjskie i zmiany nazwy spółki na „Clásicos Canarios de Automoviles S.A.” Niestety w niedługim czasie po śmierci głównego właściciela firmy Thomas´a Wadstrom´a, firma zakończyła swoją działalność.
 
Z danych podanych na stronie Compañii wynika, że produkcja samochodów trwała przynajmniej do roku 1987, kiedy to definitywnie zamknęła swoją działalność spółka „Aboleiro S.A.” z siedziba w Madrycie, która starała się kontynuować produkcję CONDESY i DUQUESY.

© 2009 Bajeczna CONDESITA - samochód do ślubu warszawa
Projekt & cms: www.zaler.pl
Muzyka: H. Arlen "Over the Rainbow" wykonanie i aranżacja Tomasz Bielski |